Tradicionalnu vlašku kuhinju karakterišu jela koja se lako spremaju sa namirnicama koje se nađu u kući. Jaja, vlaški sir, mast, brašno, povrće iz bašte dovoljni su da nastane prava riznica ukusa i mirisa. Od salata, preko variva i pečenja do slatkih poslastica, glavna odlika vlaške kuhinje su prirodne namirnice, organski uzgajane, domaći začini bez potrebe za dodatnim, kupovnim, pojačivačima ukusa.
Udruženje „Šarbanovački kotlić“ predstavlja primer kako ljubav prema kulinarstvu može služiti kao most između prošlosti i sadašnjosti, čuvajući vlašku tradiciju od zaborava i inspirišući nove generacije da neguju svoje bogato kulturno nasleđe.
Vreedne ruke Biserke i Brankice podsetile su nas kako se brzo i lako mogu pripremiti doručak i večera pa čak i ručak.
Vlaške palačinke spremaju se i danas, nisu zaboravljene prvenstveno zbog njihovog specifičnog ukusa. Recept nam je dala Brankica Strahinjić iz Šarbanovca.
U brašno dodati kvasac, svež ili suvi, malo soli i mlakom vodom zamesiti testo kao za hleb. Dok testo naraste, umutiti jaja i dodati sir. Od naraslog testa razviti jufke i svaku filovati smesom od jaja i sira. Fil staviti preko celog testa, pa preklopiti. Pržiti sa obe strane na zagrejanoj masti.
Kopriva se najčešće koristi za spremanje čorbe, dodaje se i u proju i pitu, a Biserka Janošević nam je spremila pohovane koprive.
Oprana kopriva mora da ostane vlažna kako bi lepše prionulo brašno.
Koprivo uvaljati u belo pšenično brašno, pa u posoljena umućena jaja. Peći ih na ugrejanoj masnoći na laganoj vatri dok ne porumeni sa obe strane.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je iz budžeta grada Bora.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.